Polonya Hakkında Kısa Bilgiler

Polonyada Üniversite - Polonya Hakkında

Polonya, Avrupanın tam ortasında yer almaktadır. 35 milyon nüfusu ile AB ülkeleri arasında 6.ıncı büyük ekonomiye sahip ülkedir.

Başkenti : Varşova
Yönetim Biçimi : Parlamenter Demokrasi  
Para Birimi : Zloty - PLN (100 Zloty yaklaşık 24 Euro)

Saat Farkı : Türkiye'den 1 saat geri
Ülke Telefon Kodu : 0048
Uçuş Süresi : 2 saat

Polonya'da hem ülke içindeki şehirleri hem Avrupa'nın önde gelen şehirleri birbirine bağlayan tren hatları çok yaygındır. Örneğin Varşova - Krakov arası yaklaşık 300 km yani trenle 2.5 saat mesafededir. Benzer şekilde Varşova - Lodz arası yaklaşık 130 km dir ve trenle yaklaşık 1 saat 45 dakikada iki şehir arasında ulaşım sağlanır. Varşova - Poznan arası yine yaklaşık 300 km dir ve iki şehir yaklaşık 3.5 saatlik bir tren seyahati mesafesindedir. Varşova ile Wroclaw arası 350 km mesafededir. Wroclaw şehri Polonyanın güney batısında Almanya sınırına yakındır ve burdan Berline 2.5 saat tren yolculuğu ile ulaşmak mümkündür.
 
Polonya, Avrupa Birliğine üye 7 ülke ile sınır komşusudur. Bunlar : Almanya, Çekoslavakya, Belarus, Litvanya, Slovakya, Ukrayna ve Rusya'dır. Demir Perde sisteminden 1989 da çıkarak parlementer demokrasi yönetim şekline geçen Polonya'da ekonomik stabiliteyi oturtmak hükümetlerin yaklaşık 20 yılını almıştır. Bununla birlikte 2000 li yılların başından itibaren ülke ekonomisi her yıl 5 % büyüme hızını yakalamış ve 2004 yılına kadar yüksek seviyelerde olan işsizlik oranı 2004 yılından itibaren 10 %lara düşmüş ve önümüzdeki yıllarda 6 % ya düşürülmesi planlanmıştır.
 
Varşova, Polonya'nın başkentidir ve ülkenin en kalabalık şehridir.. Nüfusu 2.8 milyondur. Bu nüfus ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında 9 uncu en kalabalık şehirdir. Varşova, Batı-Orta Avrupanın aynı zamanda ekonomik başkenti sayılmaktadır. Varşova 'Saraylar Şehri' ve 'Kraliyet Bahçeleri Şehri' olarak da bilinmektedir. Şehirde ilk yerleşim 9.uncu yüzyılda başlamıştır ve yüzyıllar boyunca kraliyet ailelerine ev sahipliği yapmıştır.
 
Poznan, Polonyanın batısında Warta nehri üzerinde yer alan şehirdir. Şehir merkezi ile bölgedeki nüfus toplamı yaklaşık 1 milyondur. Poznan şehrinin ekonomik ve kültürel önemi 10 uncu yüzyıla kadar dayanır. Şehir 13.üncü yüzyılda başkentlik de yapmıştır. Şehir bugün Polonya'nın kültürel, akademik, sanat, spor, turizm, endüstri ve ticaret alanlarında en önemli şehirlerinden bir tanesidir.
 
Krakov, Polonya'nın 2inci büyük şehri ve en eski şehirlerinden bir tanesidir. Şehirde ilk yaşam 7 inci yüzyılda başlamıştır. Krakov şehri yüzyıllardır Polonya'nın akademik, kültürel ve sanatsal yönlerden en önde gelen şehri olmuştur.
 
Lodz, Polonya'nın 3 üncü büyük şehri ve en eski şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin nüfusu yaklaşık 800,000 dir. Şehirde başta tekstil olmak üzere pek çok üretim fabrikası bulunmaktadır. Yüzyılın başında endüstriyelleşmeye başlayan şehir 'Polonyanın Manchester'ı olarak da adlandırılır. Şehirde Lodz Üniversitesi, Lodz Teknik Üniversitesi, Müzik Akademisi ve TIP fakültesi olmak üzere 8 kadar üniversite bulunmaktadır.
 
Wroklaw, Polonyanın batısında yer alan, ülkenin büyük şehirlerinden bir tanesidir. Konumu itibariyla yüzyıllar içerisinde Avusturya, Macaristan, Prusya ve Almanya krallıkları ve yönetimleri altına girmiştir. 2.inci dünya savaşı sonrası yerini tekrar Polonya sınırları içerisinde almıştır. Üniversiteleriyle, sosyal yaşantısıyla, kültürel alt yapısıyla Polonyanın ve Avrupa'nın önde gelen şehirlerindendir.
 
Oldukça ekonomik yaşam koşulları, yüzyılların kültürel birikimi, üniversitelerinin yüksek eğitim kalitesi ve ekonomik oluşu, Türkiye'den kolay ulaşım imkanı ve Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelere yakınlığı ve kolay seyahat imkanları sunması açısından, Polonya, Türk öğrencilerimizin üniversite eğitimi için oldukça rağbet ettiği bir ülke haline gelmiştir.

© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.