Sıkça Sorulan Sorular

Polonyada üniversite okumak bana ne sağlayacak ?
Polonyada eğitim görmek herşeyden önce size anadiliniz seviyesinde iki ayrı dil daha sağlayacak. Bununla birlikte yabancı bir ülkede ailenizden uzakta eğitim görmüş olacağınız için hem hayata bakışınız hem kendinize güveniniz eğitimlerini yurtiçinde ve ailelerinin yanında almış olan yaşıtlarınızdan çok daha farklı olacak. Çalıştığımız ülkeler ve öğrenci yerleştirdiğimiz üniversitelerin yüksek standartları düşünüldüğü zaman, dünyada geçerli bir diploma sahibi olacağınızı da tekrar hatırlatmak isteriz. Bunu doğal sonucu olarak iş hayatına üst seviyelerden başlayabilecek ve dilediğiniz ülkede gelecek kurabileceksiniz. Şunu unutmayınız, hayata hepimiz bir defa geliyoruz ve hayatımız çok değerli. Dolayısıyla her gününüzü, her haftanızı, her yazınızı ve her yılınızı, özellikle lise ve üniversite yıllarınızı verimli geçirmeniz sonraki yıllardaki manevi mutluluk ve maddi kazançlarınız için çok önemlidir.
Polonyada üniversite eğitimim aileme ne kadara mal olur ?
Polonyada ingilizce eğitim verilen bölümlerin yaklaşık yıllık maliyetleri 3,000 Euro civarındadır. Yıllık konaklama, yemekler ve ulaşım giderleriniz de yaklaşık 4,000 Euro olacaktır. Böylelikle 1 yıl için tüm giderleriniz yaklaşık 7,000 Euro olacaktır.
Polonyada ne okuyabilirim ?
Yurtdışında genel olarak ne okumak istiyorsanız onu okuyabilirsiniz. Burda önemli olan konu hem sizin Türkiyedeki akademik geçmişiniz hem gitmeyi düşündüğünüz ülkedeki vize koşulları gitmeyi düşündüğünüz ülkeden alacağınız diplomanın size daha sonradan açacağı kapılar veya imkanlar ve genel olarak ailenizin maddi imkanları ve yeterlilikleridir. Özetle temelde yurtdışında özellikle batı ülkelerinde bizim ülkemizde eğitimi sürdürülen pek çok fakülte ve departman zaten mevcuttur ve hatta bizim ülkemizde ayrı departmanlar olarak bulunmayan bölümlerin bile varolduğunu görebileceksiniz.
 
2 yıllık MYO eğitimimi Polonyada tamamlayabilir miyim ?
Elbette tamamlayabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamalısınız burda aldığımız bütün derslerin veya kredilerin Polonyadaki üniversiteler tarafından sayılmasını beklememeliyiz. Örneğin Türkiyede 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bitirmiş bir öğrenci 2 yılda yaklaşık olarak 24 ders yani ortalama 3 ders kredisinden 72 kredi almış demektir. Diyelim ki bu öğrenci Polonyada 4 yıllık bir üniversitede eğitimine devam etmeye karar verdi. Tabi ilk önce yapılması gereken şey öğrencinin yabancı dil düzeyinin IELTS seviyesine çıkarılmasıdır. Eğer öğrencinin seviyesi bu düzeyde değil ise öğrencimiz ilk etapta bu eğitime gideceği ülkedeki dil okullarımızdan bir tanesine yerleştirilecektir. İngilizce düzeyi istenilen seviyeye geldikten sonra öğrencimiz kabul göreceği okulda eğitimine devam edecektir. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak, 24 ders yani 72 kredi almış bu öğrencimizin yaklaşık olarak 15 veya 16 dersi yani 45 veya 50 kredisi sayılacak ve öğrencimiz bu derslerinin kalanını başarıyla tamamladıktan sonra yurtdışındaki üniversitesinden mezuniyete hak kazanacaktır.
 
Ne Okuyacağıma Karar Veremiyorum..

İngilizce seviyeniz IELTS 6.0 düzeyinde değil ise zaten Polonyada öncelikle İngilizce hazırlık görüyor olacaksınız. Açıkçası çoğu öğrencimiz bu dil eğitimi esnasında Polonyada hangi üniversitede hangi bölümü okumak istediklerine karar vermektedir. Ülkede olacağınız için tüm üniversiteleri dolaşabilir, bölümlerden bizzat bilgiler alabilir ve ne okumak istediğinize ordayken karar verebilirsiniz.

Türkiyede okumak yerine neden yurtdışına gitmeliyim ?
Elbette yurtdışına gitmek bir şart veya gereklilik değildir. Ancak bu soru karşısında her zaman verdiğimiz cevap şudur: Dışarda kocaman bir dünya var ve biz hayata bir defa geliyoruz. Dolayısıyla hayattan ne kadar çok şey alacağımız veya hayatımızla ilgili neler yapabileceğimiz önümüze çıkan fırsatlar ve kendimize yaratacağımız fırsatlarla ilgilidir. Üniversite eğitiminizi Polonyada alarak hem İngilizcenizi hem yerel dil olan Lehçenizi iyi bir düzeye getirebileceksiniz. Üniversite yıllarınız Avrupanın göbeğinde geçeceği için hem Polonyayı hem diğer Avrupa ülkelerini dilediğiniz gibi gezebileceksiniz. Mezun olduğunuzda hem dünyada hem Avrupada geçerliği olan bir AB diplomasına sahip olacaksınız. En önemlisi de mezuniyetten sonra ister Avrupada isterseniz dünyanın başka bir ülkesinde iş başvuruları yaparak profesyonel iş yaşantınıza başlayabileceksiniz.
Yabancı dilim yeterli değil. Yinede gidebilir miyim ?
Elbette gidebilirsiniz. Polonyada eğitim göreceğiniz üniversitenin veya başka bir üniversitenin ingilizce hazırlık sınıfında eğitim gördükten sonra üniversitenize kayıt yaptırabileceğiz.
Polonyada eğitime gideceğim şehri nasıl belirleyeceğim ?
Açıkçası bu seçimleri sizlerle birlikte biz yapacağız. Bunları yaparken okumak istediğiniz bölümü, geçmiş akademik başarı durumunuzu, ailenizin yıllık bütçesini ve eğitim ve kariyer hedeflerinizi göz önünde bulundurmaktayız. 
Not Ortalamam Düşük. Yine de gidebilir miyim ?
Polonya üniversiteleri için kabul edecekleri öğrencilerin lise not ortalamasının çok büyük önemi bulunmamaktadır. Üniversiteler ve fakülteler, kendi ingilizce testleri veya varsa matematik, fizik gibi sınavlarını geçebilen tüm uluslararası öğrencilerin başvurularını kabul etmektedirler.
Şartlı kabul ne demektir ?

Polonya\'da bulunan üniversitelerde genellikle Şartlı Kabul diye bir anlayış bulunmamaktadır. Öğrencinin ingilizce seviyesi veya istenen diğer özellikleri uygun ise üniversite öğrenciyi şartlı kabul etmek yerine direk kabul edecektir. Polonya üniversitelerine kayıt yapabilmemiz için en önemli konu öğrencilerimizin ingilizce seviyesidir. Direk başvuru yapılabilmesi için ingilizce IELTS testinden 6.0 alınması gerekmektedir. Öğrencimizin ingilizce seviyesi bu düzeyde değil ise yine Polonyadaki üniversitelerin ingilizce hazırlık sınıflarına kayıt geçmekteyiz.

Polonyada çalışma imkanım olacak mı ?
Polonyada eğitim gördüğünüz süre boyunca, haftada 20 saat part time çalışma izniniz bulunmaktadır.
YÖK denkliği nedir ?
Yurtdışında eğitim gören öğrenciler eğer Türkiyede yüksek lisans eğitimlerine devam etmek istiyorlar ise veya Türkiye\'ye döndükten sonra devlet kurumlarında görev almak istiyorlar ise yurtdışındaki diplomalarına YÖK denkliği almak durumundalar. YÖK Denkliği bir de kısa dönem askerlik yapmak isteyen erkek adaylar için önemlidir. Bu saydığımız faktörler dışında eğer bir bayan öğrenci iseniz veya devlet kurumlarında çalışmayı düşünen bir genç değil iseniz veya erkek öğrenci iseniz ve askerlik süresi sizin için çok önemli değil ise yurtdışında eğitim gördüğünüz üniversitenizin diplomasının YÖK tarafından denklik verilip verilmeyecek olması hususu çok da önem arz eden bir husus olmayacaktır.
İşlemlerime ne zaman başlamalıyım ?
İşlemlerinize, Polonya\'da eğitime gitmeyi düşündüğünüz dönemden yaklaşık 6 ay öncesinde başlamanız yeterlidir. Okul kayıt işlemleri, kabul belgelerinin getirtilmesi, vize başvurusu ve sonuçlanması için bu süreç oldukça yeterlidir.
Vizemi siz mi alıyorsunuz ?
Tüm programlarımızda olduğu gibi öğrencilerimizin vize işlemleri işimizin bir parçasıdır. Hatta önemli bir parçasıdır. Poseidon Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilerimizin ve ailelerinin vize için hazırlamaları gereken belge ve evrakları kendilerine zamanında bildirmekle ve Polonya elçiliğinden randevularını almakla sorumluyuz. Polonya eğitim vizesi için tüm hazırlıklar ve belgeler tamamlandıktan sonra öğrencilerimizin vize başvurularını belirtilen şehirdeki vize başvuru merkezlerinden bizzat yapmaktadırlar.
Neden danışmanlık hizmeti almalıyım ?

Yurtdışı üniversite başvuru işlemlerini Poseidon Yurtdışı Eğitim aracılığıyla yapmanız, kendiniz için en uygun okul, eğitim programı, üniversite öncesi eğitimler açısından onlarca alternatif arasından kolayca seçmenizi sağlayacağı gibi, tüm yazışmalar, pasaport ve vize işlemleri, konaklama, gidilen ülkede karşılanma, uçak bileti temini gibi konularda da sizlere kolaylık sağlayacaktır. Sağlayacağımız hizmet yurtdışına gidişinize kadar değil, orada kalış sürenizce de devam edecek, danışmanlarımız eğitiminiz süresince karşılaşabileceğiniz her türlü sorunu çözmenizde size destek olacaktır. Polonya öğrencilerimize Varşova Poseidon ofisimiz ile birlike işlemlerine başladığımız andan itibaren mezuniyetlerine kadar her türlü konuda danışmanlık ve hizmet vermekteyiz.

POSEIDONa neden güvenmeliyim ?
Poseidon Yurtdışı Eğitim kurulduğu günden beri tüm hizmetlerini daima dürüstlük üzerine kurgulamıştır. Tüm Poseidon danışmanları konularında uzman kişilerden oluşmakta ve her bir öğrencimizin başından sonuna kadar doğru yönlendirilmesi ve hizmetlerin zamanında ve eksiksiz tamamlanması anlayışıyla hizmet vermektedirler. Türkiye genelinde bugüne kadar yaptığımız işler ve verdiğimiz hizmetler kapsamında oldukça kuvvetli REFERANSLARIMIZ hizmetlerimizin güvenirliğimizin kanıtıdır. Ayrıca Poseidon Yurtdışı Eğitim, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı`nca onaylı bir firmadır.
 

© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.